Jak obniżyć cholesterol?
Podwyższony poziom cholesterolu urósł w dzisiejszych czasach do rangi choroby cywilizacyjnej: stres, nieregularny tryb życia, wysokoprzetworzone pokarmy – to wszystko sprawia, że coraz trudniej jest utrzymać jego poziom w ryzach. W tym artykule dowiesz się czym jest cholesterol, jakie skutki niesie ze sobą jego podwyższony poziom, a także poznasz odpowiedź na kluczowe pytanie: jak obniżyć cholesterol?
Jak obniżyć cholesterol – rozpracuj wroga!
Ostatnimi czasy cholesterol uzyskał tytuł głównego czarnego charakteru – jako szkaradny złoczyńca i główny winowajca wszelkich chorób przedstawiany jest w prasie, internecie, a także wielu reklamach. Wszyscy chcą dowiedzieć się jak obniżyć cholesterol, ale czym tak na prawdę on jest, jaką funkcję w organizmie pełni i jakie są skutki jego podwyższonego poziomu?
Cholesterol to tłuszczowy związek chemiczny, który występuje w organizmie w połączeniu z białkami. Pomimo swojego czarnego PR-u, cholesterol jest niezbędny do życia – uczestniczy w powstawaniu wielu hormonów, syntezie witaminy D, bierze udział w produkcji tak ważnych kwasów żółciowych, a także stanowi istotni składnik budujący błony komórkowe.
Jak widać cholesterol to istotny biologicznie związek chemiczny. O co zatem cała afera? Otóż 80% niezbędnego cholesterolu wytwarzane jest przez sam organizm, a brakujące 20% powinna dostarczać zbilansowana i zdrowa dieta. Niestety, nieracjonalny jadłospis, stres, używki i wpływ środowiska sprawiają, że dostarczamy ciału zbyt duże porcje cholesterolu, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń.
Jak obniżyć cholesterol – czy istnieje dobry cholesterol?
Często słyszy się o dobrym i złym cholesterolu. Jaka jest między nimi różnica? Czy należy drastycznie obniżać poziom obydwu rodzajów cholesterolu we krwi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej:
LDL (beta-lipoproteina)
To tzw. zły cholesterol, który odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do komórek. LDL (Low Density Lipoprotein: lipoproteina o małej gęstości) jest w zasadzie “pojazdem”, za pomocą którego wątroba wysyła niezbędny komórkom cholesterol do każdej części ciała. W niewielkich ilościach nie jest szkodliwy, ale gdy znajduje się go zbyt dużo (tak jak samochodów na zatłoczonych ulicach), zapycha tętnice i uniemożliwa przepływ krwi. Taki “korek” w układzie krwionośnym może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – upośledza transport substancji odżywczych i tlenu, co może doprowadzić nawet do miażdzycy i chorób serca.
HDL (alfa-lipoproteina)
Lipoproteina o dużej gęstości (HDL: High Density Lipoprotein) znana jest pod potoczną nazwą dobrego cholesterolu. Dlaczego dobrego? Otóż frakcje HDL krążą w organizmie i zbierają z naczyń krwionośnych zły cholesterol, po czym transportują go do wątroby, gdzie jest metabolizowany. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiedni poziom dobrego cholesterolu we krwi – oczywiście, nie jest on w stanie naprawić wieloletnich zaniedbań, ale skutecznie wspomoże odnowę układu krwionośnego oddalając widmo zmian miażdżycowych. Czyszcząc naczynia krwionośne, HDL usprawnia przepływ krwi, zapewniając odpowiednie zaopatrzenie każdego zakamarka organizmu w tlen i niezbędne składniki odżywcze.
Jak obniżyć cholesterol: jakie konsekwencje ma jego nadmiar?
Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol przeczytaj, jakie konsekwencje może mieć jego nadmiar:
Miażdżyca:
Przyczyną tej choroby jest systematyczne odkładanie się nadwyżek cholesterolu na ściankach tętnic, co prowadzi do ich zwężenia, a w konsekwencji do utrudnionego przepływu krwi. Zazwyczaj uważa się, że miażdżyca dotyczy tylko osób starszych – to nie prawda: schorzenie to coraz częściej dotyka ludzi młodych, a zmiany miażdżycowe nie tworzą się z dnia na dzień, lecz wynikają z wielu lat zaniedbań. Jeśli cholesterol będzie się ciągle odkładać na ściankach naczyń nastąpi całkowite zatrzymanie przepływu krwi a w konsekwencji – zawał.
Choroba wieńcowa:
Serce otoczone jest przez sieć naczyń zaopatrujących je w krew – ta sieć to właśnie naczynia wieńcowe, zaś choroba wieńcowa (znana także jako choroba niedokrwienna serca) jest jednym z efektów podwyższonego poziomu cholesterolu. Odkładające się w naczyniach wieńcowych blaszki miażdżycowe, siedzący tryb życia i zanieczyszczenie środowiska – oto główni winowajcy rozwoju choroby wieńcowej. Wszyscy wiedzą, że serce to najważniejszy mięsień w ludzkim ciele – wysoki cholesterol i związana z nim choroba wieńcowa upośledzają przepływ krwi w zaopatrujących je w życiodajny tlen naczyniach – nierzadko doprowadzając nawet do całkowitego zatrzymania akcji serca.
Udar mózgu:
Udar mózgu zazwyczaj kojarzy się z wylewem krwi do tego organu. Lekarze wyróżniają jednak także udar związany z brakiem przepływu krwi do mózgu – tzw. udar niedokrwienny, lub zawał mózgu. Za przyczyny choroby uznaje się otyłość, nadciśnienie tętnicze, brak ruchu i wysoki poziom cholesterolu. Ze względu na trudności w leczeniu zawału mózgu lekarze stawiają na działania profilaktyczne. Najważniejsze w profilaktyce są niewielkie zmiany w codziennym trybie życia (zwiększenie aktywności fizycznej) oraz wiedza o tym, jak obniżyć cholesterol.
Jak obniżyć cholesterol – siła niewielkich zmian.
Aby znaleźć skuteczną odpowiedź na pytanie, jak obniżyć cholesterol nie trzeba długo szukać: wystarczy kilka prostych, pozytywnych zmian w codziennym trybie życia, a poziom cholesterolu zdecydowanie się zmniejszy:
Jak obniżyć cholesterol? Unikaj szkodliwych tłuszczów.
Aby obniżyć cholesterol należy unikać spożywania dużych ilości tłuszczów zwierzęcych i tłuszczów trans. Szczególnie szkodliwe są oleje uwodornione (np. margaryna), które mimo że reklamowane jako tłuszcze roślinne, tłuszczami roślinnymi nie są i mogą siać spore spustoszenie w organizmie. Prawdziwe tłuszcze roślinne to np. oliwa z oliwek, olej z pestek dyni czy orzechów. Nie są utwardzane chemicznie (tak jak margaryna) i obniżają poziom złego cholesterolu. Zatem: mniej tłuszczów zwierzęcych (wystarczy ograniczyć np. potrawy smażone) a więcej zdrowych tłuszczów roślinnych! Aby skutecznie walczyć z cholesterolem, można wykorzystać zalecenia, które proponuje dieta DASH. Ten zdrowy i smaczny program odżywiania szybko upora się z cholesterolem!
Jak obniżyć cholesterol? Odstaw stres i używki w kąt!
Związek pomiędzy stresem a poziomem cholesterolu nie został do końca poznany jednak wg naukowców osoby wystawione na stres przez długi czas są narażone na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak radzić sobie ze stresem? – to już kwestia indywidualna, jednak regularny odpoczynek i wygospodarowanie kilku chwil każdego dnia na słodkie nieróbstwo z pewnością nie zaszkodzą.
Jeśli mowa o używkach najgorzej na poziom cholesterolu wpływają papierosy. O tym, że szkodzą wiedzą raczej wszyscy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką rolę odrywają one w metabolizmie cholesterolu. Zwykle mawia się, że palenie szkodzi sercu. Jak? Otóż substancje zawarte w dymie papierosowym obniżają poziom dobrego cholesterolu HDL i ułatwiają odkładanie się blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do wspomnianych wyżej miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.
Jak obniżyć cholesterol? Aktywny tryb życia szybko się z nim upora!
Już niewielka porcja ruchu może zdziałać cuda – nie tylko poprawi ciśnienie krwi, ale także dotleni organizm i pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów. Jak wykazują badania nawet niewielki zmniejszenie nadwagi pozwala efektywnie zredukować poziom złego cholesterolu. Nikt nie każe Ci od razu spędzać godzin na siłowni – wystarczy, że po drodze z pracy wysiądziesz o jeden lub dwa przystanki wcześniej i pokonasz tę trasę spracerem, albo zamiast windy pomaszerujesz schodami – nawet niewielkie ale regularnie stosowane zmiany pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt. Nie ma skuteczniejszej metody jak obniżyć cholesterol od drobnych zmian codziennych nawyków – zacznij już dziś!
Jak obniżyć cholesterol? Dieta to klucz do sukcesu!
Często powtarzane powiedzenie “jesteś tym, co jesz” ma swoją zasadność również w przypadku podwyższonego cholesterolu. Nie musisz długo szukać sposobu jak obniżyć cholesterol – wystarczy, że dostosujesz się do kilku prostych porad i wykorzystasz moc jaką niosą poniższe składniki:
Olej lniany
To doskonałe źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym cennego kwasu alfa-linolenowego (omega-3) i linolowego (omega-6). Kwasy omega-3 zdecydowanie obniżają poziom trójglicerydów we krwi, redukują poziom złego cholesterolu jednocześnie zwiększając zawartość pożądanego cholesterolu HDL we krwi. Dodatkowo motywują syntezę prostacyklin, które rozszarzają naczynia wieńcowe i wzmacniają serce.
Czosnek
Zawarte w tej fantastycznej roślinie związki siarki (odpowiadające za charakterystyczny zapach i ostrość świeżego czosnku) wspomagają działanie oleju lnianego. Dodatkowo związki te obniżają poziom cholesterolu LDL, zapobiegają utlenianiu się tłuszczów, utrudniają tworzenie się zakrzepów i pośrednio obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Lecytyna
Lecytyna jest fosfolipidem, który stanowi ważny składnich błon komórkowych. Jendocześnie jest zajadłym wrogiem cholesterolu: odpowiednie dawki lecytyny w układzie trawiennym (zwłaszcza w żółci) skutecznie chronią przed nadmiernym nagromadzeniem się cholesterolu we krwi i odkładaniem się tłuszczu w wątrobie.
Antyoksydanty
Najskuteczniejszymi bojownikami w walce ze złym cholesterolem są witaminy E i C. Zapobiegają one utlenianiu się cholesterolu i neutralizują wolny rodnik tlenowy w tłuszczach (chroniąc przed niekorzystnym zjawiskiem znanym jako stres oksydacyjny). Dodatkowo, witamina E rozkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krzepliwość krwi a witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega przyleganiu do nich niepożądanych lipidów.
Chrom
Bierze udział w metabolizmie lipidów (tłuszczów) i jest aktywnym uczestnikiem wielu reakcji enzymatycznych. Często uznawany jest za “spalacza tłuszczu” – stabilizując poziom cukru we krwi efektywnie aktywizuje prawidłowy metabolizm lipidów, dbając o normalizację poziomu cholesterolu we krwi.
Pektyny z jabłek
Anglicy mawiają : “An apple a day keeps the doctor away”, czyli: “Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Wyjątkowo dużo prawdy kryje się w tym ludowym porzekadle – pektyny zawarte w owocach jabłoni nie tylko oczyszczają organizm z substancji toksycznych takich jak związki kadmu i ołowiu (to dobra wiadomość zwłaszcza dla palaczy i mieszkańców dużych miast), ale także rewelacyjnie zmniejszają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.
Pektyny z jabłek rozkładane są w organizmie do tzw. trójkarboksylowych kwasów tłuszczowych, które hamują biosyntezę cholesterolu w wątrobie. Jednocześnie pektyny wyłapują i usuwają kwasy żółciowe z jelit. Wątroba używa kwasów żółciowych do produkcji cholesterolu – gdy te są regularnie usuwane przez pektyny, znacznie obniża się jego poziom.
Jak obniżyć cholesterol – nic prostszego! Tylko Cholestone!
Cholestone to naturalny suplement diety zawierający w swoim składzie najskuteczniejsze składniki zwalczające cholesterol: olej lniany, czosnek, pektyny z jabłek, witaminy C i E, lecytynę i chrom. Dzięki idealnie zbilansowanym proporcjom specjalnie wyselekcjonowanych składników, Cholestone skutecznie upora się z rozbuchanym poziomem złego cholesterolu!
Jakie są główne zalety Cholestone?
- obniża poziom złego cholesterolu LDL;
- wspiera syntezę korzystnej lipoproteiny HDL;
- zmniejsza aglutynację ciałek krwi;
- zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej;
- wzmacnia i odmładza naczynia krwionośne;
- reguluje poziom lipidów we krwi;
- zapewnia ochronę antyoksydacyjną;
- uszczelnia naczynia i nie pozwala przyklejać się do nich cholesterolowi;
Cholestone to wyjątkowy suplement diety: rewolucyjne połączenie najkuteczniejszych składników naturalnych, które skutecznie i bezpiecznie rozwiąże problem cholesterolu. Pamiętaj, że jedno opakowanie Cholestone wystarczy aż na trzy miesiące! Dzięki prestiżowym certyfikatom i rygorystycznemu procesowi produkcji możesz mieć pewność, że kupując Cholestone dokonujesz najlepszego wyboru.
Już teraz dodaj Cholestone do koszyka i ciesz się zdrowiem każdego dnia!
Superfood.pl | Be healthy, be happy
Skład: |
|
olej lninany | 200 mg |
pektyny z jabłek | 200 mg |
czosnek | 100 mg |
witamina C | 60 mg |
chrom | 50 µg |
lecytyna | 100 mg |
Jak stosować?
1 tabletka dziennie po posiłku.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!