Kwas foliowy w ciąży
Jeżeli chodzi o porady dotyczące zdrowia, stosowania suplementów diety, dolegliwości czy odpowiedniego ubioru w czasie ciąży, musimy być ostrożne. Przede wszystkim dlatego, że każda z nas jest inna, a tym samym każda ciąża jest inna.
Organizm każdej z nas inaczej reaguje na zmiany w nim zachodzące, a więc porównywanie siebie do innych na portalach skupiających przyszłe matki niekoniecznie jest wskazany. Chociażby z tego powodu, by nie przejmować się, często niepotrzebnie, wyimaginowanymi dolegliwościami, które ktoś miał, a my nie albo odwrotnie. Należy pamiętać, że każda ciąża to sprawa indywidualna, a niemartwiąca się mama to szczęśliwe dziecko. A o to przecież nam chodzi!
Jeżeli chodzi o suplementy diety w ciąży, a dokładnie o kwas foliowy w ciąży to również jest to indywidualna sprawa i każda przyszła mama sama powinna zadecydować o tym, czy zamierza go przyjmować, a jeżeli tak, to powinna wybrać najlepszy dla siebie kwas foliowy dostępny na rynku, a nie kierować się tym, co mówią inne mamy i który koncern farmaceutyczny polecają chętnie lekarze.
Pierwszy trymestr ciąży – jak dbać o siebie i rozwijające się we mnie nowe życie?
Jeżeli planowałaś ciążę, to zapewne zasięgnęłaś już wielu rad od koleżanek, sióstr, kuzynek, ciotek i znajomych, co powinnaś i na ile przed ciążą zrobić, by Twoje dziecko urodziło się piękne, mądre i zdrowe. Mimo że nasze mamy w większości przypadków nie miały pojęcia o istnieniu kwasu foliowego, to teraz wszyscy na około mówią o jego zbawiennym działaniu na nasz organizm w trakcie ciąży. I oczywiście można by dywagować długie godziny, czy suplementy diety w ciąży są wskazane czy nie, skoro my urodziliśmy się przecież zdrowi. Niestety musimy jednak pamiętać o tym, że kiedyś żyło się trochę inaczej. Na pewno warto wspomnieć o mniejszym zanieczyszczeniu środowiska i o zdrowszej mimo wszystko żywności od tej, którą mamy teraz. Stąd też warto przyjrzeć się, czym jest i czemu służy kwas foliowy.
Kwas foliowy to inaczej witamina B9, może występować również pod nazwą witamina B11 albo witamina M. Nazwa wywodzi się od folium, co w łacinie oznacza liść, gdyż kwas foliowy zostały wyodrębniony z liści szpinaku.
Kwas foliowy jest łatwo dostępny, natomiast jego przyswajalność z roślin jest o 50% niższa aniżeli gdy spożywamy go w postaci tabletek.
Jeżeli ciąża jest planowana i przed poczęciem jadłaś regularnie kwas foliowy, o jego niedobór raczej nie musisz się martwić. Jeżeli jednak w ramach silnego uniesienia miłosnego zaszłaś w ciążę, a wcześniej nie brałaś żadnych suplementów diety zawierających kwas foliowy, dobrze by było teraz zaopatrzyć się w tabletki z kwasem foliowym, by zadbać o odpowiedni rozwój swojego maleństwa. Co prawda o nieplanowanej ciąży dowiadujesz się najwcześniej w 4 tygodniu ciąży, a więc kiedy mózg dziecka jest już w trakcie rozwoju. Wtedy już jest za późno na ewentualne poprawki. Jednakże stosowanie od tego momentu kwasu foliowego jest również wskazane, gdyż zapobiega niedorozwojowi kończyn, przewodów moczowych, a także wadom serca i niedowadze płodu. Inne suplementy diety w ciąży są również od tego momentu wskazane, wszystko jednak zależy od tego, co nam zleci lekarz. Najczęściej będzie to cynk i magnez.
Kwas foliowy w ciąży stosuje się głównie po to, aby zapobiec wadom wrodzonym układu nerwowego, głównie cewy nerwowej, której niedorozwój może prowadzić do rozszczepu kręgosłupa. Polski Narodowy Program Ochrony Zdrowia przygotowany przez lekarzy ekspertów zaleca przyjmowanie dawki 0,4 mg – 1 mg kwasu foliowego dziennie kobietom w wieku rozrodczym, by ewentualna ciąża rozwijała się prawidłowo.
Mimo wszystko nasz organizm nie jest głupi i doskonale sam wie, czego najbardziej potrzebuje. Stąd też wiele zachcianek pokarmowych na początku ciąży nie jest przypadkowa. I tak na przykład kwas foliowy znajdziemy w burakach czy szpinaku. A więc jeżeli chodzi za Tobą sałatka z buraków czy świeży szpinak, świadczy to o tym, że organizm sam domaga się kwasu foliowego, a właśnie tymi produktami pozwoli Ci zaspokoić jego niedobór.
Kwas foliowy znajdziesz również w: wątróbce, otrębach pszennych, brukselce, kalafiorze, sałacie, brokułach, bobie, jajkach i pomarańczach.
Z większym niedoborem kwasu foliowego muszą liczyć się przede wszystkim kobiety, które nadmiernie spożywają alkohol, palą papierosy, stosują głodówki czy też mało urozmaicone diety oraz takie, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe, antybiotyki oraz takie, które zawierają kortyzon i sulfonamidy.
Kwas foliowy w ciąży powinien być przyjmowany regularnie, natomiast warto też pamiętać o tym, że może dojść do przedawkowania (przekroczenie 15 mg dziennie), co może doprowadzić do problemów z układem nerwowym oraz pokarmowym.
Suplementy diety w ciąży są jak najbardziej wskazane, jeżeli tylko są one naturalne, a więc zawierają naturalne składniki, niewspomagane chemią, tak jak większość popularnych i dostępnych w supermarketach suplementów. Muszą posiadać certyfikaty i być dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku. Musisz też być pewna, że dany suplement nie zaszkodzi Tobie ani Twojemu dziecku, dlatego zawsze konsultuj wszystko ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.
Niestety w większości przypadków duże koncerny farmaceutyczne dalej odpowiednio namawiają lekarzy do przepisywania swoim pacjentkom suplementów konkretnej firmy, dlatego nawet kiedy lekarz mówi, żebyś kupiła sobie np. magnez czy cynk takiej a takiej firmy, niekoniecznie musisz wybierać zawsze ten, który wypisze Ci lekarz. Suplementów diety zawierających magnez, cynk czy wapń jest mnóstwo, dlatego sama czytaj skład i wybieraj to co dla Ciebie będzie najlepsze i najzdrowsze! W końcu chodzi o Ciebie i nowe życie w Tobie!
Źródło:
http://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/