Prosty sposób na zmęczenie.
Z góry przepraszam, że zaczynam artykuł od narzekania. Obiecuję jednak, że jest w tym narzekaniu sens i że skończę temat podając rozwiązania. Czytaj z uwagą, a przekonasz się, że zmęczenie bywa efektem nieporozumienia, a jego wyjaśnienie spowoduje, że już wkrótce poczujesz się znacznie lepiej.
Bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, status społeczny, czy płeć wszyscy jesteśmy członkami społeczeństwa ludzi przewlekle zmęczonych. Brak sił, obniżenie nastroju, dokuczliwe dolegliwości są udziałem nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale i nastolatków, a nawet dzieci.
Zmęczenie – czas poznać wroga.
Zmęczenie to brak sił fizycznych, niechęć do działania, spadek energii, zły nastrój, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, nerwowość, apatia, brak chęci do życia.
Człowiek wypoczęty z kolei, tryska energią, jest gotowy do podejmowania z entuzjazmem kolejnych zadań, dostrzega piękno otoczenia, jest radosny, spokojny, zadowolony.
Człowiek wypoczęty jest szczęśliwy bez powodu.
Uczucie zmęczenia znane jest doskonale każdemu z nas. Wiemy, że istnieje zmęczenie fizyczne oraz zmęczenie psychiczne. Współistniejące oba rodzaje zmęczenia prowadzą do osłabienia ogólnoustrojowego.
Zmęczenie fizyczne postrzegamy zwykle jako stan po nadmiernym wysiłku fizycznym. Tak naprawdę jednak zmęczenie fizyczne związane jest zazwyczaj z obniżeniem poziomu kondycji fizycznej. Zdrowy organizm odczuwa po intensywnym wysiłku krótki okres zmęczenia przeradzający się w przypływ energii. Przewlekłe zmęczenie fizyczne prowadzi do spadku kondycji, niechęci do podejmowania wysiłku, zniechęcenia i złego samopoczucia.
Jeżeli czujesz coraz częściej, że podejmowany wysiłek fizyczny przerasta twoje możliwości, czujesz ból, działanie sprawia ci trudności, przestajesz odczuwać satysfakcję z podejmowanych działań, diagnoza jest prosta – jesteś fizycznie zmęczony.
Zmęczenie psychiczne natomiast, to po prostu brak chęci do działania, zniechęcenie, apatia. Podejmowane zadania wydają się coraz trudniejsze, mamy problem z koncentracją, pamięcią, zaczynamy za swoje niepowodzenia obwiniać cały otaczający świat, coraz częściej tracimy cierpliwość. Jest źle gdy spada nasz poziom samooceny, pojawiają się lęki, tracimy pewność siebie i ochotę do działania Nasz umysł wydaje się być całkowicie zablokowany, kreatywne i śmiałe pomysły i ambicje stają się coraz bardziej odległe.
Oba rodzaje zmęczenia występują zwykle równolegle. Życie osobiste przestaje istnieć, zamykamy się w sobie, wszelkie kontakty z otoczeniem są zbyt meczące, by mogły sprawiać satysfakcję. Dawni przyjaciele i bliscy nagle robią się nieznośnie irytujący. Pojawia się bezsenność. O udanym i satysfakcjonującym seksie już nawet nie masz ochoty myśleć.
W takim stanie kolejna filiżanka kawy jedynie pogorszy sytuację.
Prawdą jest, że wraz z wiekiem dochodzi w naszym życiu do regresu fizycznego, naturalnego zjawiska związanego z biologicznym starzeniem się organizmu. Nie można jednak zmęczenia identyfikować wyłącznie z procesem starzenia.
Zmęczenie jest raczej wynikiem braku równowagi pomiędzy wysiłkiem a wypoczynkiem.
Duży wpływ na nasz stan fizyczny i duchowy ma również nadmierne zaangażowanie się w jakiś rodzaj działania odbywający się kosztem innych sfer życia. Każdy z nas doskonale wie o czym mowa.
Relaks i równowaga, są niezbędne dla zachowania doskonałej kondycji, wigoru i satysfakcji z życia.
Zastanówmy się jednak dlaczego tak się dzieje. Czy zmęczenie jest wynikiem jedynie nadmiernego przeciążenia, lub też postępujących wraz wiekiem procesów starzenia?
Jak myślisz, czego potrzebujesz, by przez całe życie dysponować odpowiednim zasobem energii?
Prosta odpowiedź na trudne pytanie
Masz rację, rozwiązanie jest banalne. Potrzebujesz po prostu energii.
Skąd wziąć tą energię? I znów odpowiedź jest banalnie oczywista. Z pożywienia. Nad czym więc deliberować? No właśnie. Wiadomo, że od zasobu energetycznego naszego organizmu zależy nasze zdrowie, odporność, aktywność, jasność myślenia, samopoczucie, kondycja. Problem w tym, że nasze pożywienie zawiera różne składniki odżywcze, ale jest w nim coraz mniej energii organicznej. Energię tą zawiera jedynie, żywe, naturalne pożywienie. I właśnie dlatego biedne i prymitywne społeczeństwa są zdrowsze fizycznie a zwłaszcza psychicznie. Odżywiając się produktami pochodzenia naturalnego mamy pod dostatkiem energii życiowej. Może wykorzystać również naturalne suplementy diety, a wśród nich Spirulinę i Polinesian Noni, generatory zbawiennej dla zdrowia bioenergii. Jedząc przetworzone i sztuczne jedzenie dostarczamy martwych białek, związków chemicznych podobnych do naturalnych witamin i minerałów. Z punktu widzenia zdrowia organizmu takie produkty są bez wartościowe. Z pewnością zaspokajają głód i często dostarczają przyjemnych doznań smakowych, ale na tym kończy się krótka lista ich zalet. Wszystkie naturalne składniki odżywcze zawierają energię, którą uwalnia i udostępnia dla nas proces spalania. Dlatego tak wielkie znaczenie dla naszego zdrowia, ma żywność naturalna.
Im więcej prostych nie przetworzonych roślinnych pokarmów znajduje się w naszej diecie, tym większy zasób energii ma do dyspozycji nasze ciało.
Dzięki niej każda komórka może sprawnie funkcjonować unikając zagrożenia, jakim jest zmęczenie. Jak widać zarówno wewnętrzna i jak i zewnętrzna równowaga wynika z odpowiedniej ilości energii. Każda naturalna roślina zawiera również dziesiątki składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie one decydują o stanie organizmu.
Dostarczając zdrowego w pełni energetycznego pożywienia likwidujemy na zawsze problem zmęczenia.
Wiem, że to o czym piszę jest wszystkim dobrze znaną prawdą. Wiem również, ze większość z nas na co dzień po prostu zapomina o tych oczywistych sprawach. Może przez roztargnienie, zabieganie, a może po prostu z przemęczenia.